Please consider turning off your ad-blocking software for this site, and/or making a donation. As a charitable nonprofit we rely on this income to keep this site running.
Big thank-you hug!

Adana Cukurova

  133 Members   Please see the Member FAQ for help
! ADMIN

GRUP KULLANIMI VE KURALLARI

GRUP KULLANIMI VE KURALLARI

Konu: Freecycle’a (ve Kurallara & Yasal Uyarılara) Hoş geldiniz!

Bu Freecycle.org grubu, ellerinde atmak istedikleri eşyalar olup, bunları kullanabilecek insanlara vermek isteyen insanlar için uygundur. Amacımız, kullanılabilir eşyaları çöp alanlarına gitmekten kurtarmaktır.

Yeryüzünde zaten bulunan eşyaları kullanarak, aşırı tüketimi azaltırız, daha az sayıda eşya üretiriz ve yeryüzündeki olumsuz etkiyi azaltabiliriz. Freecycle.org’u kullanmanın bir diğer yararı da, artık ihtiyaç duymadığımız eşyalardan kurtulmamızın ve toplumun bu sürece katılımının teşvik edilmesidir. Evinizdeki eski, işe yaramaz eşyalardan kurtulun!

FREECYCLE.ORG SİTESİNİN KULLANIMI Mesajları ASMAK, OKUMAK veya CEVAPLANDIRMAK için ya da üyelik ayarlarınızı (e-posta gönderme seçenekleri dâhil) YÖNETMEK için: http://my.freecycle.org adresinden giriş yaparak grup sitesini ziyaret ediniz (AKA Ana sayfası). Bir mesaj ASMAK için, ilkönce siteye giriş yapınız, sonra ya Ana sayfadan ya da yeşil “Mesajlarım” sekmesinden “Yeni bir mesaj oluşturunuz” kısmına tıklayınız. Sonra gerekli yerleri doldurunuz ve “Mesajı as” kısmına tıklayınız.

Astığınız mesajlarınızı “Astığım Mesajlar” sekmesinden de YÖNETEBİLİRSİNİZ. Örneğin, eğer teklif ettiğiniz eşya alınmışsa VEYA - TALEP ettiğiniz bir eşyayı almışsanız VEYA - sadece gruba asmış olduğunuz bir mesajı silmek istiyorsanız: Eşyanın yanındaki “Yönet” düğmesine tıklayınız ve oradan da iptal etmek için İptal veya Verildi veya Alındı bilgisini işaretlemek için uygun düğmeye tıklayınız. Şifrenizi veya e-posta adresinizi DEĞİŞTİRMEK için, giriş yapınız ve “Bilgilerim” sekmesine tıklayınız. Uygun düğmeye tıklayıp değişiklikleri yapınız. Değişiklikleri kaydetmek için “Kaydet” veya “Gönder” butonuna basmayı unutmayınız.

ÜYELIKTEN AYRILMAK için, giriş yapınız ve sağ üstteki Gruplarım sekmesine tıklayınız. Üyesi olduğunuz bütün grupları gösteren bir ekran gelecektir. Ayarları değiştir düğmesine tıklayınız, sonra da ‘Bu gruptan ayrıl’ düğmesine tıklayınız. Bu gruptaki üyeliğiniz sona erecektir. Freecycle.org sitesinden tamamen AYRILMAK için, giriş yapınız ve “Bilgilerim” sekmesini tıklayınız. Sonra “Hesabi Sil” düğmesini tıklayınız ve siteden ayrılmak için talimatları takip ediniz.

Freecycle.org ile ilgili daha fazla BİLGİ edinmek için veya daha fazla SORULAR için, lütfen https://wiki.freecycle.org/Main_Page sayfasını ziyaret ediniz.

Aşağıdaki mesaj asma kuralları, orijinal Freecycle.org Zorunlu Grup Kuralları bölümünden uyarlanmıştır. Belirli bir yapı, grubun herkesin yararına olacak şekilde sorunsuzca ve etkin bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Bu grubun başarısının hepimize bağlı olduğunu unutmayınız ve bu, görevimizi sürdürmek için hepimizin elimizden gelenin en iyisini yapmamız, nazik ve sabırlı olmamız anlamına gelmektedir.

İyi şanslar, iyi eğlenceler & işe yarar eşyaların çöp alanlarına gitmesini önlediğiniz için teşekkürler!

Aşağıdakiler grup kurallarıdır:

1. HER YAŞTAKİLER İÇİN EŞYALARIN ÜCRETSİZ, YASAL & UYGUN OLMASINI SAĞLAYINIZ. Bu, şu demektir, örneğin: -Alkol, tütün, ateşli silahlar veya diğer silahlar, küfür veya cinsel içerik, ilaçlar (reçetesiz satılan gıda takviyeleri, vitaminler, vs. dâhil her çeşit ilaç) yasaktır; -Freecycle® sitesinde teklif edilen herhangi bir eşya için asla para göndermeyiniz (buna nakliye/kargo/kurye ücretleri dâhildir); -Bütün telifli malzemelerin orijinal olması zorunludur; -Tekrar satışa izin veren yerel gruplarda, tekrar satma niyeti önceden tam olarak ifade edilmelidir;

2. TALEP MESAJLARI FAZLA SIK KULLANILMAMALIDIR. Yerel grup tarafından Talep mesajları asmayla ilgili konulan sayısal sınırlamalar değişiklik gösterebilir.

3. SİYASET, İSTENMEYEN MESAJ, PARA, KİŞİSEL SALDIRILAR/KABALIK VEYA DİNİ PROPAGANDA YASAKTIR.

4. EŞYA TAKASI YAPMAK YASAKTIR. Bu iş (eşya takası) için, yerel eşya takası yapılabilen organizasyonlara gidiniz. Bu, oldukça eğlenceli olabilir.

5. KİŞİSEL ARKADAŞLIK İLANI YASAKTIR. Kendinizin veya bir başka insanın arkadaşlık ilanını yapmak yasaktır. İnternette bu amaç için kurulmuş pek çok güzel arkadaş bulma siteleri vardır.

6. HAYVANLARLA İLGİLİ ÇİFTLEŞTİRME VEYA MAMA TALEBİ MESAJLARI ASMAK YASAKTIR. Bunların dışında, bazı gruplar çiftleştirmeyle ilgisi olmayan, evcil hayvanlara yuva bulma amaçlı mesajların aşılmasına izin vermektedirler ama bu mesajların da yasal ve dikkatli bir şekilde hazırlanmış olmaları gerekmektedir. Diğer gruplar ise evcil hayvanlarla ilgili hiç bir mesajın aşılmasına izin vermemektedirler.

7. NAZİK OLUN. Freecycle davranış kurallarıyla ilgili kısa bir not: Hepimiz gönüllüyüz ve burada küçük harika bir topluluğuz, bu nedenle, bir başka Freecycle üyesinden bir eşyayı almak için ayarlama yaparken, yer, zaman ve saat belirlerken uygun davranış kurallarına uyunuz ve zamanında gidip o eşyayı alınız; en nihayetinde, onlar size ihtiyacınız olan bir şeyi ücretsiz olarak vermektedirler ve sizden zamanında gidip o eşyayı almanızdan başka bir şey beklememektedirler. Ayrıca, eşyayı size veren aksini söylemedikçe, mümkün olan en kısa surede o eşyayı sizin gidip almanızı arzu ettiklerini varsaymalısınız.

EŞYAYI ALMA. Dilediğiniz gibi ayarlayınız. Genel olarak, birkaç cevap gelene kadar veya bir gece beklemek isteyebilirsiniz ve sonra her kimi istiyorsanız onu seçersiniz! Bu, eğlencenin yarısıdır. Eğer yerel hayır kurumlarından talep gelirse, onlara öncelik vermeyi düşünebilirsiniz. Eşyayı almayı, “Ön bahçede duruyor, buraya ilk gelen onu alır,” demek yerine sadece bir kişi ile ayarlama yapınız. Aksi halde, Freecycle grup üyeleri tarafından kısa sürede hoşlanılmayan bir kişi olursunuz. Ayrıca, telefon numaranızı her defasında sadece bir kişiye veriniz veya alıcının telefon numarasını isteyiniz. Aksi halde, pek çok kişi sizi arayacaktır.

YASAL UYARI. FREECYCLE® NETWORK ÜYELERİ, BU SİTEYİ SORUMLULUK KENDİLERİNE AİT OLMAK ÜZERE KULLANIRLAR. Mesaj asarken veya eşya takası yaparken kendi emniyetinizi ve gizliliğinizi korumak için lütfen makul önlemler alınız. Mesaj asmaya katılırken, ne sayfa sahiplerini, ne moderatörleri ne de Freecycle ile ilişkili herhangi birisini Freecycle-ilişkili takas veya iletişimden kaynaklanabilecek olan herhangi bir durumdan dolayı sorumlu tutmamayı kabul edersiniz.

EMNİYET. Dikkatli olunuz! Verilen herhangi bir eşyanın alınması için ayarlama yapılırken, “bir yabancının” bir şey almak için evinize gelmesinin olası riskine karşı dikkatli olmak Freecycle’in her bir üyesine kalmış bir konudur. Bir kuruluş olarak, Freecycle bu risk için hiç bir sorumluluk almamaktadır. Siz eğer, örneğin, tek başınıza yaşıyorsanız, evde olmayacağınızı ve eşyayı ön bahçeye koyacağınızı söylemek isteyebilirsiniz veya halka açık bir yerde eşyanın verilmesini ayarlayabilirsiniz.

Please login or sign up to My Freecycle to join this group.